Подолання стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ

Згідно з декільками хвилями досліджень Індексу стигми, досі в Україні ВІЛ-інфіковані пацієнти стикаються з проблемою упередженого ставлення до себе з боку лікарів!


Саме тому Благодійною організацією «Благодійний фонд «Український Ресурсний цент» в рамках проекту: «Прискорення заходів з подолання ВІЛ-інфекції в Донецькій області» (HealthLink) 26, 27, 28 грудня 2018 року були проведені тренінги «Подолання стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, у медичних закладах України як основного бар’єру до тестування та лікування для медичних працівників».

У заході взяли участь 49 медичних працівників закладів охорони здоров’я Донецької області. А саме:
– Комунально-лікарняна профілактична установа «Міський наркологічний диспансер м.Краматорська»,
– Комунальне некомерційне підприємство Слов’янської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Слов’янська»,
– Комунально-лікувальна профілактична установа «Міський протитуберкульозний диспансер м. Бахмут»,
– Комунальний заклад «Світлодарська міська лікарня»,
– Комунальний заклад охорони здоров’я «Олександрівська лікарня планового лікування»,
– Комунальне підприємство «Олександрівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги Олександрівської районної ради Донецької області»,
– Комунальна лікувальна-профілактична установа “Новогродівська центральна міська лікарня”,
– Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новогродівської міської ради»,
– Комунальна лікувально-профілактична установа «Міський шкірно-венерологічний диспансер м.Костянтинівки»,
– КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Краматорська».


Програма складалась з теоретичних та практичних блоків та протягом тренінгу змістовно не змінилася, але були незначні часові зсуви, через активне обговорення вправ та потребу роз’яснення деяких понять. Найбільшу зацікавленість викликали теми Права людини, права людини з ВІЛ, Стигма та дискримінація щодо людей з ВІЛ, Шляхи передачі, питання стосовно оцінки ризику на робочому місці. Всі учасниці відмітили, що почерпнули нову інформацію, знання, змінили ставлення до деяких ситуацій, які пов’язанні з дискримінацією ВІЛ позитивних людей.


Учасниці активно брали участь у всіх вправах та спостерігалася позитивна динаміка протягом всього тренінгу. Для підтримки та розвитку групової динаміки чергувалися блоки активної участі з теоретичними, учасники постійно мінялися місцями, змішувались групи та фасилітувалися всі групові дискусії. Було помітно зміну думок слухачів, до деяких питань, під час тренінгу. Кожен з учасників висловлював свою думку, деякі з них обговорювались колективно.


Серед побажань від групи: учасникам була б цікава розмова з ВІЛ-позитивною людиною, яка піддалась стигмамтизації та дискримінації.


В Україні більше половини нових випадків ВІЛ-інфікування виявляють на останній чи передостанній клінічних стадіях. Лише кожен другий ВІЛ-позитивний українець знає про свій статус. Як уберегти себе та рідних?
На жаль, поки що наша країна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. 
Не менше лякає ця тема і людей здорових. Такий страх здебільшого породжений незнанням. А незнання — найкращий друг поширення хвороби. Замкнене коло.